Extern, Uitgelicht, Volwassenen

Baarn wint schaakderby

Baarn wint schaakderby

 

Afgelopen vrijdag speelde het 1e achttal van Baarn thuis de laatste wedstrijd van het seizoen tegen HSG 3 uit Hilversum. Op voorhand leek er nog wel iets op het spel te staan, bij winst zou Baarn in elk geval Hilversum voorbijgaan en eventueel nog op de 2e plaats kunnen eindigen. Een plek die misschien recht op promotie zou geven. Opvallend was dat er een fors ratingverschil op veel borden was, iets wat echter niet altijd in het voordeel van de op papier sterkere speler uitpakte.

Ton Koekkoek speelde op bord 8 met de witte stukken tegen Jan Veenvliet, een speler met een kleine 100 ratingpunten meer. De Hollandse Verdediging kwam op het bord en zwart kwam lekker uit de opening. Ton wist langzamerhand wat beter in de partij te komen maar ruilde toen verkeerd af waardoor hij een loper verloor met slechts een pion als compensatie. In het eindspel begon zwart echter fouten te maken en wit kwam zelfs een pion voor te staan. Toen er nog een tweede pion verloren dreigde te gaan vond Veenvliet het welletjes en kon Baarn het 1e punt bijschrijven.

Op bord 2 speelde Yehuda Pelter met wit tegen Richard Sanchez een Engelse opening met dit keer ruim 200 ratingpunten in het voordeel van de Baarnaar.  Yehuda kon op een zeker moment de zwarte dame insluiten en kreeg zodoende duidelijk voordeel, nl. een dame voor een toren. Maar zwart had nog wel een vervelende loper en wat dreiging op de achterste lijn. Yehuda kon die dreigingen echter neutraliseren en speelde het vakkundig naar winst uit. 2 – 0

Marco Meijer op bord 3 had ruim 100 ratingpunten meer dan zijn tegenstander Cees Punter. Er ontstond een spannende partij waarbij Punter met de witte stukken behoorlijke druk op de koningstelling van Meijer kreeg. Dit ging echter wel ten koste van de veiligheid van zijn eigen koning zodat Meijer tegenspel kon ontwikkelen. Op een gegeven moment besloten de heren dat verder aanvallen te link zou zijn en dat remise een terechte uitslag was. 2,5 – 0,5

Bord 7 was het 1e bord waar het misging voor Baarn. Thur Breukers speelde met zwart tegen Wim Sliep, waarbij Thur’s rating ruim 150 punten hoger was, en de heren maakten er een spannende en aanvallende partij van. Allerlei open lijnen op de damevleugel met nog veel stukken op het bord; de vonken vlogen er vanaf. Thur wist op een zeker moment aan een paardvork te ontkomen door schaak te geven maar liep even later weer in een vork die hem een kwaliteit zou kosten. Met de uitspraak “Twee keer is te veel” schudde hij zijn tegenstander de hand. 2,5 – 1,5

Op bord 6 speelde Walter Schram met wit tegen Rob van der Waall met dit keer 200 ratingpunten in het voordeel van de Hilversummer. De heren speelden een Spaanse opening waarin vrij lang de theorie werd gevolgd. Van der Waall moest hiervoor echter blijkbaar iets dieper in zijn geheugen graven want hij verbruikte veel meer tijd. Op een zeker moment besloot zwart zijn d-pion op te spelen maar dit koste hem zijn e-pion. Schram had echter beter eerst het sterke paard van zwart kunnen slaan want nu kreeg na de nodige afruil zwart de kans om juist zijn zwakkere paard in te leveren voor de loper van Schram. Maar wit ging wel met voordeel het eindspel in en dat voordeel was ook nog eens op de klok zichtbaar. Met nog ruim 2 minuten voor zwart en 20 voor wit deed Van der Waall pardoes zijn toren in de aanbieding en gaf meteen op.

En zo werd de stand 3,5 – 1,5 voor Baarn en had zij aan 1 punt uit de resterende 3 partijen genoeg voor een overwinning. Maar zover was het nog niet.

Op de borden 4 en 5 was het ratingverschil beperkt. Ed Duister had op bord 4 de witte stukken tegen Henk Cornelissen en speelde in een Siciliaanse opening het Morra Gambiet. Ed kwam goed uit de opening en rond de 20e zet leek het een kwestie van tijd voor hij de beslissende klap kon uitdelen. Maar eerst verspeelde hij zijn gehele voordeel om vervolgens ook nog eens zwart op een vreselijke manier zijn stelling te laten binnendringen, met uiteindelijk mat tot gevolg. 3,5 – 2,5

Frits Kok speelde op bord 5 met zwart tegen Peter Snieder. Frits bleek de Petroff-variant van het Spaans beter te kennen dan zijn tegenstander en kwam lekker uit de opening. Daarna golfde het spel op en neer tussen duidelijk voordeel voor zwart en een ongeveer gelijke stelling. Wit leek echter niet echt meer aan aanvallen te denken want begon nogal planloos met zijn stukken te schuiven. In het eindspel ging het onder tijdsdruk voor beiden echter twee keer goed mis. Frits miste met een pion voorsprong de winnende voortzetting waardoor wit het remise had kunnen houden. Wit deed echter de verkeerde zet en er stond een mat in 3 stelling op het bord. Die zag echter Frits met nog luttele seconden op de klok dan weer niet en uiteindelijk eindigde de partij met enkel nog 2 koningen op het bord alsnog in remise. 4 – 3

En toen waren alle ogen gericht op het 1e bord waar teamcaptain Ashley Krishnasingh met de zwarte stukken tegen Mirko Lukacs speelde. Het ratingverschil was hier overigens ruim 300 punten in het voordeel van de Baarnaar. Vanuit een Franse opening kwam Ashley erg lekker te staan en had feitelijk de winst in handen. Hij miste echter de direct winnende voortzetting en richting het eindspel kon wit de boel behoorlijk neutraliseren. Met voor beide partijen nog maar weinig tijd op de klok deed wit echter een onreglementaire zet. Wedstrijdleider Martijn Kruiswijk besloot om zwart 2 minuten extra te geven maar dit mocht uiteindelijk niet baten en de partij eindigde in remise.

De wedstrijdleider grijpt in, wit speelde hier eerst nl. Lb7

Maar dat halve puntje was precies genoeg voor Baarn om de overwinning binnen te halen, 4,5 – 3,5 dus. Helaas bleek op dat moment ook dat Lekstroom van Soest had gewonnen en Baarn daarmee op een, overigens zeker niet onverdienstelijke, 3e plek in de competitie is geëindigd.

 

 

 

2 comments

  1. Schitterend artikel, Walter.
    En een klein beetje credits voor mezelf vanwege mijn foto’s 🙂

    1. Dank Ton! En excuus voor het niet vermelden van de fotograaf ?

Comments are closed.